Bespravne kuće u Istri nestaju jedna po jedna, vlasnici očajni: 'Kako je ovo moguće? A pogledajte tamo, sto metara dalje...'
Piše: Istarski.hr

Državni inspektorat nastavlja s intenzivnim akcijama uklanjanja bespravno sagrađenih objekata u Istri. Nakon nedavnog rušenja 25 objekata u Ližnjanu, ovog tjedna bageri su stigli i do područja Šišana, između Medulina i Pule, piše novinarka Jutarnjeg lista Barbara Ban.
Na redu je 27 građevina, od kojih je jedna u procesu legalizacije. U većini slučajeva vlasnici su sami krenuli u rušenje, pokušavajući smanjiti troškove i izbjeći dodatne komplikacije. Atmosfera na terenu je napeta. Vlasnici su ogorčeni, osjećaju se prevarenima i zbunjenima.
Premda većina priznaje da je gradila ilegalno, mnogi tvrde da su to učinili iz uvjerenja da je to uobičajena praksa u naselju Vrčevan.
Naime, iako zakon nedvosmisleno zabranjuje gradnju na poljoprivrednom zemljištu, ovaj slučaj ponovno otkriva složenu mrežu propusta, pravnih nedorečenosti i institucionalne šutnje koja je godinama stvarala prostor za nastanak cijelih ilegalnih naselja. Činjenica je da su vlasnici došli do parcela koje su bile uredno isparcelizirane, prodane, a u mnogim slučajevima i administrativno obrađene. Mnogi su dobili kućne brojeve, plaćali komunalne naknade, odvoz otpada, pa čak i ucrtali svoje objekte u katastarske evidencije.
Vlasnici nam kažu da su slijedili primjer drugih - kupovali su parcele koje su prethodno isparcelizirane s jasnim naznakama prodaje i buduće gradnje. Smatrali su da je sam čin mogućnosti kupnje takvog zemljišta implicirao i mogućnost gradnje, piše novinarka Jutarnjeg lista.
- Da nije bilo parcelizacije, nikad ne bih ni pomislila graditi ovdje, rekla je jedna od vlasnica. Tvrdi da nije znala da se radi o poljoprivrednom zemljištu na kojem gradnja nije dopuštena. Slična iskustva dijele i drugi - posebno vlasnici iz drugih dijelova Hrvatske, poput Slavonije, gdje kažu da su uvjeti mnogo stroži.
- Nema šanse da bi se u Slavoniji dozvolila parcelizacija poljoprivrednog zemljišta kao ovdje u Istri. A sada se Istrani žale na bespravnu gradnju. No, nisu se žalili kada su parcelizirali i prodavali tu istu zemlju. A sada im smetamo. Nekima od nas to je jedina adresa - čuli smo od ogorčenih vlasnika parcela.
Dobili i kućne brojeve
Mnogi se pitaju kako je moguće da su za svoje ilegalne kuće dobili kućne brojeve, plaćali komunalne naknade i odvoz otpada, a da ih se sada ruši. Posebno ih frustrira činjenica da se, prema njihovim tvrdnjama, samo stotinjak metara dalje i dalje grade novi objekti, a da Inspektorat tamo ne reagira. Sumnjaju u selektivnu provedbu zakona.
Jedan od onih koji je sam srušio svoj objekt je Jure Guberac. Iako svjestan da je gradio nelegalno, kaže da bi bio spreman platiti i do 100 tisuća eura da mu kuća ostane.
Jure Guberac na svojoj parceli uz tablu ulice i kućnog broja. Sam je srušio kuću.
- Znao sam da se ne smije, ali vidio sam da svi drugi grade, i mislio sam da ću i ja moći legalizirati kao što su to u ovom naselju napravili moja sestra i brat. Znao sam da gradim ilegalno, a tako su napravljene cijela Istra i Dalmacija - rekao je. Kuću je završio 2019. godine, a sada je srušena.
'Spavam na livadi'
- Sad spavam na livadi - zaključuje rezignirano. Dodaje da je rješenje dobio prije 1. svibnja, uz najavu da će rušenje biti sada.
- I bili su točni. Došli su. Ja sam srušio prije jer nisam znao koliki će to trošak biti. Ovo barem znam. Imao sam novu kuću s tri spavaće sobe, a sada imam malu kućicu u koju može stati pivo - ironičan je Guberac, koji pokazuje na malu kućicu za ptice koju je postavio nasred parcele.
Sličnu sudbinu doživio je i Austrijanac Alfred, koji je na vlastitoj parceli betonirao temelje i na njima postavio drvenu kućicu, očekujući da će moći koristiti zemljište kao vikendicu, kako je to, kaže, uobičajeno u Austriji. Kad je stiglo rješenje o uklanjanju, odmah je postupio po njemu. Sada je parcela prazna, a on ne zna što će dalje.
- Ova je parcela, prije nego što smo ju kupili, bila zapuštena. Mi smo se brinuli o njoj, ovdje smo došli roštiljati, biti u prirodi. To je u Austriji dozvoljeno. Ne znam zašto ovdje nije. No, srećom, uspio sam prodati drvenu kućicu u Poreč, pa će trošak svega biti manji. Na parceli ćemo sada imati vrt, a do kada, ne znam ni sam - zaključio je Alfred u izjavi za Jutarnji list.
Akcija rušenja u ovom naselju nastavlja se idućih dana.