Tulio Demetlika

Vlada bi trebala razmotriti mogućnost asimetrične decentralizacije

0
Tulio Demetlika
Tulio Demetlika

Saborski zastupnik IDS-a i predsjednik saborskog Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Tulio Demetlika u Saboru se 2. prosinca osvrnuo na prijedlog Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istaknuo je na početku svog govora da gradovi i općine „zaista trebaju novi Zakon o njihovom financiranju jer je posljednja porezna reforma  značajno utjecala na smanjenje njihovih prihoda.“

„Mi u Klubu IDS-a, PGS-a i RI-a kao glavni razlog i potrebu za novi pristup financiranju jedinica lokalne i područne samouprave vidimo proces decentralizacije financijskih sredstava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave“, kazao je Demetlika naglasivši da „treba dati mogućnost našim lokalnim zajednicama da preuzmu odgovornost za svoj razvoj i gospodarski napredak, osobito onima koje su za to imaju sve potrebne mogućnosti.“

Neprihvatljiv omjer raspodjele poreza na dohodak

Međutim, dodao je, ovaj predloženi konačni Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u potpunosti ne ide u tom smjeru.

„Od ovoga Zakona smo očekivali početak postupka decentralizacije. Ako je već nije moguće provesti na cijelom području Republike Hrvatske, mogla se razmotriti mogućnost uvođenja asimetrične decentralizacije koja omogućuje da pojedina područja imaju veću autonomiju od ostalih. Time bi se omogućilo lokalnim zajednicama koje imaju sposobnost i mogućnost da samostalno upravljaju, pri čemu bi državi ostali kontrolni mehanizmi za nadzor“, kazao je Demetlika dodajući:

„Za Klub IDS-a, PGS-a i RI-a predloženi omjer raspodjele poreza na dohodak između gradova i općina (60%), županija (17%), decentraliziranih funkcija (6%) i fonda izravnanja (17%) je neprihvatljiv.

Saborski zastupnik IDS-a napomenuo je da „takva podjela prihoda od dohotka zasigurno neće osigurati značajni transfer sredstava županijama, gradovima i općinama niti se može reći da se time postiže puna decentralizacija sredstava, osobito kada znamo koliko su lokalne jedinice izgubile primjenom paketa poreznih zakona i da one razvijenije jedinice lokalne samouprave neće moći koristiti sredstva iz fonda za fiskalno poravnanje.“

Gradovima i općinama treba dati  65, a županijama 20 posto

„Takav prijedlog Zakona ne usporava samo daljnji razvoj najrazvijenijih regija nego i cijele Hrvatske. Stoga Klub IDS-PGS-RI smatra da je postotak  raspodjele prihoda od dohotka trebalo povećati na način da se udio grada odnosno općine poveća na 65% a udio županije na 20%“, kazao je Demetlika.

U navedenom slučaju, objasnio je Demetlika, potreba fiskalnog izravnanja za županije bila bi manja te bi se udio Fonda za fiskalno izravnanje mogao smanjiti na 9%, a ostatak nadoknaditi iz državnog proračuna, to jest iz drugih poreza, primjerice PDV-a.

„Navedenom raspodjelom omogućili bi da razvijenije ne usporavamo u njihovom razvoju, da oni i dalje budu pokretač ukupnog gospodarskog razvitka, da napokon omogućimo županijama da  uistinu  mogu preuzeti veće odgovornosti u planiranju i provođenju regionalnih politika te daljnje ulaganje u razvojne projekte i programe svoje regije, što bi u praksi stvarno značilo da smo započeli s toliko potrebnom funkcionalnom i financijskom decentralizacijom. 

Stoga će Klub IDS-a podnijeti amandman kojim se traži od Vlade RH navedenu raspodjelu dohotka prema modelu 65% za općine i gradove, 20% za županije te nadoknada udjela za Fond za fiskalno izravnanje iz državnog proračuna“,, najavio je Demetlika,.

Razvijeni će biti oštećeni

Iz navedenog prijedloga Zakona, a uzimajući u obzir i Zakon o regionalnom razvoju koji nam još nije došao na dnevni red, proizlazi da će razvijene općine, gradovi i županije biti oštećene po dvije osnove: neće imati mogućnost povlačenja sredstava iz EU fondova zbog najavljenih indeksa razvijenosti te predloženom raspodjelom poreza na dohodak za njih će izostati i sredstva za fiskalno izravnanje.

„Ujedno“, dodao je Demetlika, „prihodi državnog proračuna se najviše povećavaju na račun potrošnje, to jest iz PDV-a koji se isto tako u najvećem postotku ostvaruje u razvijenim dijelovima RH. Kako onda možete objasniti ravnomjeran razvoj?“

Na kraju, istaknuo je da se Klub IDS-a, PGS-a i RI-a zalaže „za ravnomjerni razvoj te da se sve jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave podignu na isti nivo razvoja, ali to moramo činiti na način da ne usporavamo one razvijene, već osmišljavanjem konkretnih i ciljanih mjera regionalnog razvoja za određena manje razvijena područja.“

Demetlika je zaključio da „zbog svega navedenog, ukoliko amandman Kluba IDS-a, PGS-a i RI-a ne bude uvažen, nećemo podržati donošenje ovog Zakona.“

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa